New York City is een stad in de verenigde staten die bekend staat om zijn adembenemende skyline. Er zijn talloze uitkijkpunten die een panoramisch uitzicht bieden over de stad. In dit blog lees je meer over die uitkijkpunten en of ze een bezoekje waard zijn.
Empire State Building
The Empire State Building is één van de populairste toeristische attracties in New York. Miljoenen toeristen bezoeken jaarlijks de top van het gebouw om te genieten van het uitzicht over de stad.
De bouw van het Empire State Building begon in 1930. Er was toen een grote economische depressie en het project kampte met veel uitdagingen. Uiteindelijk werd het een symbool van hoop en vooruitgang in moeilijke tijden. Het gebouw werd ontworpen door architecten William F. Lamb en Shreve, Lamb & Harmon Associates. Het ontwerp was gebaseerd op een concept van John J. Raskob, een Amerikaanse zakenman.
Het Empire State Building werd in slechts 410 dagen voltooid en opende zijn deuren op 1 mei 1931. Met een hoogte van 381 meter (inclusief de antenne op het dak) was het op dat moment het hoogste gebouw ter wereld.


King Kong
In 1933 werd de film King Kong uitgebracht. In deze film wordt een reusachtige gorilla, genaamd King Kong, vanuit zijn mysterieuze eiland, Skull Island, meegenomen naar New York. Daar wordt hij tentoongesteld. Maar hij ontsnapt en baant zich een weg door de stad. De scene waarin King Kong op het Empire State Building klimt en op de top wordt aangevallen door vliegtuigen is één van de meest iconische momenten in de filmgeschiedenis geworden.
Sinds de release van de film is het Empire State Building onlosmakelijk verbonden met het verhaal van King Kong. Gedurende de jaren hebben er dan ook verschillende hommages plaatsgevonden. In 1983, toen de film 50 jaar bestond, werd bijvoorbeeld de top van het gebouw verlicht met een enorme afbeelding van King Kong die zich aan de antenne vasthield.

Meer film
Andere films waarin het Empire State Building voorkomt zijn onder andere Sleepless in Seattle (1993), Independence Day (1996) en An Affair to Remember (1957). Het gebouw wordt vaak gebruikt als achtergrond voor romantische scene vanwege zijn romatische uitstraling.

Hoe is het uitzicht?
Zeker de moeite waard. Check de foto’s hieronder maar.

















Top of the Rock
Het observatiedek Top of the Rock bevindt zich op de 70e verdieping van het Rockefeller Center en biedt een spectaculair uitzicht over Manhattan. Geniet van een 360-graden panorama met uitzicht op het Empire State Building, Vrijheidsbeeld, Central Park en de Hudson Rivier.
De constructie van het Rockefeller Center begon in 1930, midden in de Grote Depressie. Ondanks de economische uitdagingen van die tijd bleef het project voortgang boeken. Ergens in 1933 werd het eerste gedeelte van het complex, inclusief de beroemde Radio City Music Hall, voltooid. Later dat jaar werd ook het uitkijkpunt voltooid.
Het idee van het uitkijkpunt, dat later Top of the Rock zou worden genoemd, kwam voort uit de wens van John D. Rockefeller Jr. Hij wilde bezoekers van het Rockefeller Center te laten genieten van het spectaculaire uitzicht over Manhattan.

Rockefeller Center
Naast het adembenemende uitzicht, biedt Top of the Rock ook een aantal andere attracties. Het Rockefeller Center herbergt een scala aan winkels, restaurants en entertainmentmogelijkheden. Bijvoorbeeld de wereldberoemde ijsbaan en kerstboom rond kerst.

Hoe is het uitzicht?
Zeker de moeite waard. Wel jammer dat je door al de nieuwe hoogbouw geen vrij zicht meer hebt op Central Park.





Uitzicht op Central Park in 2012.

Uitzicht op Central Park in 2023.



The Beam
Top of the Rock is diverse keren gerenoveerd om het platform te moderniseren en verbeteren. De grootste renovatie vond plaats van 1986 tot 2005.
In december 2023 hebben ze ‘The Beam’ opgeleverd. Het is een grote stalen balk waar je op kunt zitten en die vervolgens omhoog gaat. Het recreëert één van de meest iconische foto’s van New York: werkers in de jaren 30 die op een stalen balk zitten te lunchen/ roken.
Ik was in augustus 2023 in New York en heb de opening van The Beam helaas gemist. Wij konden alleen op een ‘normale’ balk zitten.

One World Observatory
Het One World Observatory is gevestigd in het One World Trade Center in Lower Manhattan. De geschiedenis is nauw verbonden met de tragische gebeurtenissen van 11 september 2001, toen de Twin Towers van het World Trade Center werden vernietigd door terroristen. Na de aanslagen ontstond het idee om het World Trade Center opnieuw op te bouwen. Het nieuwe complex werd ontworpen door de architect David Childs van architectenbureau Skidmore, Owings & Merrill.
De bouw van het One World Trade Center begon in 2006 en werd voltooid in 2013. Het observatiedek werd in mei 2015 geopend. Sindsdien heeft het miljoenen bezoekers van over de hele wereld verwelkomd.
Het One World Observatory biedt niet alleen een spectaculair uitzicht over New York City, maar is ook een gedenkplaats ter ere van de slachtoffers van 9/11. Er is een educatief centrum dat bezoekers informeert over de geschiedenis van het World Trade Center, wat er op 9/11 is gebeurd en de wederopbouw van Lower Manhattan. Het dient als een belangrijke herinnering aan de veerkracht van de stad New York en haar bewoners.


One World Observatory heeft geen buitenruimte. Alles bekijk je achter glas. Jammer, want soms zijn de ramen vies en dan zie je minder. Ook zit er altijd wel een spiegeling op je foto’s.









SUMMIT One Vanderbilt
SUMMIT One Vanderbilt is gevestigd in het One Vanderbilt-gebouw, naast Grand Central Terminal, in Midtown Manhattan. Het werd op 14 oktober 2021 geopend. Het gebouw heeft een opvallend design dat is ontworpen door het architectenbureau Kohn Pedersen Fox Associates (KPF). KPF is een internationaal erkend architectenbureau met hoofdkantoren in New York City en verschillende vestigingen over de hele wereld. Ze staan bekend om hun innovatieve ontwerpen van hoogbouw. Het observatiedek ligt op een hoogte van 305 meter en steekt boven de omliggende wolkenkrabbers uit.
De interactieve tentoonstellingen onderscheiden SUMMIT One Vanderbilt van de andere uitkijkpunten in de stad. Je komt er niet alleen om van het uitzicht te genieten. Je komt er voor de beleving/ de ervaring. Het is een soort speeltuin voor volwassenen. Soms voelt het alsof je in een andere wereld bent.
Als ik maar één uitkijkpunt kon bezoeken tijdens mijn trip naar New York dan zou ik voor SUMMIT One Vanderbilt kiezen.
We besloten om één uitkijkpunt ’s avonds te bezoeken. Dat werd SUMMIT One Vanderbilt. Een goede keuze want de lichtshow was spectaculair.


Nadeel: de weerspiegeling in het glas maakt het lastig om goede foto’s te maken. Er is wel een buitenruimte maar ook daar is alles afgeschermd door glas. Sommige ramen waren ook best wel smerig.



In één van de kamers lag dit kunstwerk op de grond.

Spelen met ballen in de spiegelruimte.






Voor een foto op dit plekje moet je in de rij staan. Je krijgt 1 minuut om foto’s te maken. Het resultaat is: een onduidelijk beeld, lol.

The Edge
Het Edge observatiedek bevindt zich op de bovenste verdiepingen van het 30 Hudson Yards gebouw, op meer dan 300 meter hoogte. Het werd op 11 maart 2020 geopend. Ook dit gebouw werd ontworpen door architectenbureau KPF. Uniek is het terras met glazen vloer, waardoor je het gevoel hebt dan je boven de stad zweeft. Ook is er een glazen hoek die uitsteekt en de indruk geeft dat je op het randje van het gebouw staat. Vandaar de naam The Edge.














Toen wij er waren was er een promo gaanden voor het Flowerbomb parfum van Victor en Rolf. Inclusief bloemen stellage. Perfect voor Instagram foto’s.




The Edge, gezien van onderen.


Chrysler Building
Het Chrysler Building is één van de meest iconische wolkenkrabbers van New York City. Het idee voor het gebouw kwam voort uit een concurrentiestrijd tussen auto-industrieel magnaat Walter P. Chrysler en bankier George L. Ohrstrom. Beiden wilden de hoogste wolkenkrabber van New York stad bouwen. Chrysler, die zijn hoofdkantoor in Manhattan wilde vestigen, schakelde de hulp in van architect William Van Alen om zijn visie te realiseren.
De constructie van het Chrysler Building begon in 1928 en werd in een recordtijd van slechts 18 maanden voltooid. Het gebouw concurreerde met de Bank of Manhattan Building (nu bekend als 40 Wall Street) om de titel van hoogste wolkenkrabber ter wereld. Het Chrysler Building won uiteindelijk met een hoogte van 319 meter (inclusief antenne).
Art Deco design
Het Chrysler Building heeft een opvallende Art Deco stijl met gedurfde patronen, sierlijke ornamenten en elegante details die het gebouw een unieke uitstraling geven. Het gebouw is bekleed met glanzend roestvrij staal dat overdag in de zon schittert.

Geen observatiedek
Het Chrysler Building had ooit een observatiedek op de 71 verdieping dat The Celestial heette. Maar het werd gesloten in 1945. Daarna ontstond de ‘Cloud Club’, een exclusief restaurant met bar op de 66e t/m 68e verdieping. Hoge piefen zoals Juan Trippe (oprichter van Pan Am), Condé Nast (uitgever) en Walter Chrysler (die er zijn eigen eetkamer had) waren vaak in deze chique club te vinden. Helaas sloot de club in 1979 zijn deuren. Het moest plaatsmaken voor kantoren.
Opnieuw een observatiedek?
Het Chrysler Building heeft gedurende jaren verschillende eigenaren gehad die het gebouw vooral hebben gebruikt als kantoorruimte. Maar daar gaat nu (schijnbaar) verandering in komen. Het gebouw heeft een nieuwe eigenaar, RFR Realty, die de potentie ziet voor een observatiedek. Op de 61e verdieping bevinden zich al terrassen en het idee is om die aan te passen en veilig te maken voor bezoekers. Men zou dan mooi kunnen uitkijken op de Art Deco waterspuwers die zich op die verdieping bevinden.
Wanneer het observatiedeck geopend gaat worden is nog niet bekend.